Možná máte někdy v životě stejně jako i mnozí jiní lidé tu smůlu, že se musíte potýkat s nedostatkem finančních prostředků. Není to neobvyklé, protože se peníze sice snadno utrácejí, ale vydělat si je je někdy docela těžké, ne-li přímo nemožné. A když nemáte peněz dost, samozřejmě nezbývá nic jiného, než si začít utahovat opasek, šetřit na tom, co se dá oželet, a pokud to jde, přivydělávat si. A když je to opravdu nezvladatelné, přichází ke slovu třeba i půjčka.

Ano, my lidé si někdy musíme peníze i půjčovat, abychom ve svém běžném životě obstáli. Žádáme tedy finanční ústavy o půjčky, a když se nám tu poštěstí, máme k dispozici aspoň cizí peníze a aspoň dočasně.

ležící peníze

Ale aby se tak stalo, je potřeba přesvědčit někoho z poskytovatelů půjček o tom, že to, co si půjčíme, také zvládneme vrátit. A navíc zaplatit i úroky a případné další poplatky. A požadavky, jež na nás v tomto ohledu poskytovatelé půjček kladou, bývají často dost přísné. Inu, jistota je jistota, a co se peněz týká, jdou všechny legrácky stranou.

A tak se nahlíží do žadatelových registrů dlužníků, posuzují se jeho příjmy a výdaje, a až poté se rozhodne, jestli ten, kdo má o půjčku zájem, bude uspokojen nebo ne. A často tomu tak není.

euro a silueta

A zatímco v bankách kdekdo neuspěje třeba i jenom kvůli zdánlivým maličkostem, jež nejsou takové, jaké by podle bankovních pravidel být měly, u nebankovních hypoték je tomu jinak. Například nejlevnější americká hypotéka žádné náročné prověřování nevyžaduje, u té stačí klidně i jen to, že žadatel zaručí vrácení peněz svou nemovitostí. Což tady jde.

Když někdo nabídne nemovitost jako záruku, nabízí skutečnou jistotu, že se nebankovní společnosti peníze vrátí. A protože to je u půjček to hlavní, není divu, že právě tady uspěje kdekdo. I ten, kdo podle bank nenabízí dost záruk a nemá tak na pomoc nárok.