Provozujete soukromou lékařskou praxi jako OSVČ a vnímáte, že byste za pár let vaši činnost ukončili, například z důvodu pokročilého věku a odchodu do starobního důchodu? Pak byste měli alespoň zvážit převod vaší podnikatelské aktivity z OSVČ na „eseróčko“.
I na sklonku své praxe se vám může vyplatit převést OSVČ na s.r.o. už jen proto, že je to prestižní záležitost, je ve společnosti více uznávaná, a máte-li vybudované za dobu svého působení v lékařské ordinaci dobré renomé a pacienti vás mají za schopného odborníka, bude pro vás snadné eseróčko výhodně prodat. Převod ordinace (lékařské praxe) na s.r.o. za vás provedou specialisté, kteří tyto administrativní kroky zajišťují za úplatu lidově řečeno „na klíč“.
Myslete na své potomky
Pokročilý věk bývá důvodem k zamyšlení nad tím, jak jsme žili, jaký měl náš život smysl, co jsme tu dokázali a zda také po sobě zanecháme něco svým potomkům. Pokud máte mezi vašimi dětmi či dokonce vnoučaty dobré vztahy, myslete na zadní kolečka, tedy na ně, a postarejte se o to, aby se lékařská praxe v podobě s.r.o. mohla stát předmětem dědického řízení. U OSVČ to možné není, zatímco u eseróčka ano.
Jistou možností, jak potěšit vaše potomky, a koneckonců i sebe sama ještě za vašeho života a v době aktivní kariéry, je předání zaběhnuté ordinace některému z nich, aby převzal štafetu a pokračoval v udržení dobrého jména tak, jak se to dědí z generace na generaci například u některých řemesel. Dokonce i za socialismu si předávali lékaři v rámci svých rodin svá působiště, ale zejména praktické zkušenosti, ovšem tehdy neexistovalo soukromé podnikání – to bylo dokonce zakázáno.
Zvažte tedy všechna plus a mínus převodu z OSVČ na s.r.o. a případně se s odborníky poraďte, jak konkrétně postupovat, abyste z vašeho podnikání vytěžili maximum toho nejlepšího.